środa, 26 marca 2014

Krótka, ale bogata w wydarzenia historia XX wieku

Spotkanie SKN "Dyplomacja" odbyło się pod hasłem minionego wieku. Historia XX stulecia jest niezwykle zajmująca. I i II wojna światowa spowodowały, że kontynent europejski odbudowywany był dwa razy w ciągu zaledwie 30 lat. Imperia upadały, inne natomiast rosły w siłę. Prezentujemy jak zmieniał się świat.

Możemy porównać jak świat wyglądał u progu XIX wieku, a jak po II wojnie światowej. Minęło zaledwie 50 lat, a historia już zapisała na kartach dwa największe konflikty międzynarodowe w dziejach ludzkości. Nagle po I wojnie światowej, a wyraźnie to widać po II wojnie, Europa traci na znaczeniu, a w siłę rosną Stany Zjednoczone. Upadają również imperia kolonialne oraz dwukrotnie przegranym z wojen wychodzą Niemcy. 

 "Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było Europą Środkową i WschodniąWarszawaBerlinPragaWiedeńBudapesztBelgradBukareszt i Sofia, wszystkie te sławne miasta i wszyscy ich mieszkańcy leżą w czymś, co trzeba nazwać strefą sowiecką, są one wszystkie poddane, w takiej czy innej formie, wpływowi sowieckiemu, ale także – w wysokiej i rosnącej mierze – kontroli ze strony Moskwy. "
w 1946 roku 5 marca Winston Churchill wypowiadając te słowa zapoczątkował okres nazwany "Zimną wojną". Było to napięcie na linii politycznej, ideologicznej oraz militarnej między ZSRR i państwami satelickimi, a państwami niekomunistycznymi skupionymi wokół NATO, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Zimna wojna trwała od 1946 do 1991 roku, do upadku ZSRR.
Przedstawiamy chronologiczny schemat wydarzeń czasów ziemnej wojny.


W XX wieku rozwinąły się również znacząco studia polityczne. Wg American Political Science Association występują pewne obszary nauk politycznych.

Poruszyliśmy również istotne zagadnienia związane z rozwojem nauk politycznych.












Jeżeli jesteś zainteresowany, którymś z podanych zagadnień i chcesz z nami podyskutować zapraszamy! Kolejne spotkania odbędą się 3 oraz 9 kwietnia. Czekamy na studentów zainteresowanych tematyką stosunków międzynarodowych. W zakłdace aktualności znajdziecie wszystkie informacje dotyczące spotkań z dokładną ich tematyką.
Prezentacja multimedialna wykorzystana w artykule, autor: mgr Tomasz Pawłuszko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz